Väčšína slovenskej populácie keď chce ísť k moru, tak tradične zamieri vlastným autom niekam na sever Chorvátska. Je to najbližšie more, tak prečo to nevyužiť. Ale toto more sa dá využiť samozrejme i inak.
Vodácke centrum robí niekoľko krát za sezónu zájazdy priamo do Chorvátska, ale úplne inak ako tradičné cestovné kancelárie. Nečakajte žiadne extra pohodlie, luxusné ubytovanie so stravou 3x denne. Za to sa Vám odmenia netradičnou zábavou a pohľadmi ktoré väčšina nepozná. Hovorím o strávenom weekende na morských kajakoch.
Prevažne sa vyráža v piatok tesne poobede medzi 13:00 až 15:00, tak aby ste ešte v neskorých nočných hodinách stihli nočné kúpanie. My sme tentoraz (15.07.2016) vyrazili o 15:00 novým klimatizovaným 9-miestnym Renault Master, kde za sebou vo vozíku sme ťahali naše plavidlá. Cesta cez Rakúsko a Slovinsko cez most na ostrov Krk prebiehala docela rýchlo a už o 22:30 sme parkovali v kempe.
To že sa ubytováva v kempe znižuje celú cenu zájazdu a je už zarátana do celkovej sumy. Samozrejme sami si musíte zabezpečiť výbavu v podobe stanu, spacáku, karimatky, atď. Kto chce môže spať aj pod šírim nebom, či v hamake. Ešte večer prebiehajú záverečné inštrukcie na nasledujúci deň a ide sa spať, aby sme sa pomalým tempom o 07:30 zobudili.
Ten čas vstávania môže byť pre niekoho príšerný, ale nie je tomu tak. Naschvál je tak skoro, aby rozbeh do nového dňa bol pomalý a príjemný a nie že len rozlepíte oči a už sa ide na vodu.
Pekne v pohodlí sa vychutnajú raňajky s čerstvo uvarenou kávičkou, pobalia sa nevyhnutné veci a presunie sa na štart. Väčšinou na vodu sa nasadá medzi 10:00 až 11:00 a celý deň sa pádluje v okolí ostrova či na susediace ostrovy. Tempo sa prispôsobuje najpomalšiemu členovi, čiže nie je to o tom, že nechávame ostatok posádky niekde ďaleko vzadu. I trasa sa volí adekvátne dlhá, aby to zvládli všetci. Odmenou Vám budú nádherné výhľady na pobrežie priamo z mora a kúpanie sa na plážach, kde sa z pevniny vôbec nedostanete a pred väčšinou ostáva nedostupná.
Ak by náhodou nejaký člen precenil svoje sily a netrúfa si ďalej pokračovať, organizátor ma k dispozícii na brehu človeka s autom, ktorý Vás príde vyzdvihnúť na nejaké dostupné miesto a zatiaľ získane voľno si môžete vychutnať napr. s výletom do nejakého blízkeho mesta. Občas je i samotné vyloženie účastníka niekde na prístupné miesto zábavné. Môžete sa ocitnúť napríklad uprostred nudistického kempu. Škoda len, že akurát nebolo úplne nádherné počasie a obyvatelia nudistického kempu boli poobliekaní.
Tentoraz sa pádlovalo z náprotivnej strany Punatu, okolo maličkého ostrova Krk až do Starej Bašky. Tu sme si vychutnali v miestnom kempe obed a prispôsoboval sa program. Pár ľudí nemalo ešte dosť pádlovania, tak sa rozhodlo že po rovnakej trase pôjdú aj späť s cieľom v meste Krk. Ostatok sme dosť dlho oddychovali a posedávali v miestnom kempe a následne sa presunuli do nastaveného cieľa pre zbytok účastníkov na vode.
Aj keď sa už dopádluje, program vôbec ešte nekončí a začína druhá časť. Tá samozrejme záleži na dohode väčšiny. Organizátor dáva len návrhy čo sa dá robiť.
V meste Krk sme si dali vynikajúcu kávu v najstaršej mestskej kaviarni spolu s doma robenou zmrzlinou čo podávali neďaleko a nasledoval cieľ Vrbník. Toto mesto, či skôr dedina má dve naj, a jedno z toho svetové. Je tu najužšia 500 rokov stará ulička na svete a poniektorý môžu mať problém ňou prejsť kvôli svojim rozmerom, prípadne ak trpia klaustrofóbiou. Ale stojí to za to. Druhé naj je, že sa tu podáva a výraba super biele víno a dá sa vychutnať takmer na akomkoľvek rohu. My sme tak učinili priamo na konci Vrbníka, na útese s výhľadom na more. To nás tak uchvátilo, spolu s dobrým vínom, že sme sa odtiaľto nechceli ani pohnúť, ale čas trochu tlačil a tak sme v nočných hodinách sa vrátili do kempu aby sme sa pripravili na ďalší deň.
Aj keď je nedeľa, nečakajte okamžite návrat domov. Budíček je znova o 7:30 s pozvoľným štartom do nového dňa, jedine s tým rozdielom, že treba zbaliť už všetko do auta a vyraziť za ďalším dobrodružstvom. Tentoraz sme zaparkovali tesne za dedinou Pinezići na nádhernej pláži. Okolo 11:00 sa odtiaľto sa vyráža na ďalšie dobrodružstvo po šírom mori smerom na Ostrov Cres. Počas kajakovania na šírom a kľudnom mori sa učíme ako v prípade prevrátenia sa, pomocou ostatných účastníkov vyliať kajak a z vody naň nastúpiť. Popri pobreží sa pokračuje na ostrov Plavník, ktorý sa obopláva a vracia sa do miesta štart a to už je približne 16:00. Cestou preskúmavame ďalšie pláže, ktoré sú aj uprostred sezóny ľudoprázdne.
Po tomto poldňovom pádlování je najvyšší čas naviazať morské kajaky na príves a vyraziť smer Bratislava. Cestujúci po takto náročnom ale nádhernom výlete zachvíľu pospávajú v aute. Ale po ceste sa zrazu objavujú tanky. A nielen klasické, ale aj drevený. No nedá nám to a presun domov si spríjemňujeme krátkou prehliadkou v Slovinsku.
Podľa počtu prestávok po ceste sa naspäť do Karloveskej lodenice a sídla Vodáckeho centra prichádza približne o 01:30 nad ránom. To je ešte dosť času, aby človek plný zážitkov stihol ísť ráno do práce a nevymeškal z práce takmer žiaden deň.
A čo vy? Trúfate si na takéto netradičné dobrodružstvo? Že ste ešte nesedeli v morskom kajaku? Aj keď mi neuveríte, je to jednoduché. A ak náhodou máte o to obavy, stačí sa ohlásiť do Vodáckeho centra na úvodné lekcie morského kajaku v Karloveskej zátoke a sami sa presvedčiť že sa to dá.
Autor: CK Knirsch